palety z logo firmy

Na czym polega naprawa palet drewnianych?

połamana paleta

Klasyczne palety drewniane są podstawowym wyposażeniem niezbędnym do przechowywania ładunków w magazynach. Bardzo ułatwiają pracę przy przemieszczaniu produktów. Warto jednak pamiętać, że eksploatowane przez dłuższy czas palety mogą ulegać uszkodzeniom i tracić swoje walory użytkowe. Dowiedzmy się, w jaki sposób przywraca się paletom odpowiedni stan techniczny i sprawdźmy, jakie uszkodzenia zdarzają się najczęściej.

Jaki są główne uszkodzenia palet?

Najczęstsze uszkodzenia palet sprawiające, że kwalifikują się one do remontu to m.in. ubytek deski powodujący odsłonienie gwoździa, złamanie deski wzdłuż lub w poprzek, a także brak wspornika lub jego defekt, uwidoczniający gwoździe. Naprawa będzie też nieodzowna, jeżeli wspornik jest przekrzywiony i wystający. Większość z tych uszkodzeń powstaje na wskutek nieodpowiedniego przenoszenia palet na wózku widłowym. Inną przyczyną może być niewłaściwe magazynowanie –palety wykonane z drewna powinny być składowane w suchych i przewiewnych miejscach, ponieważ obecność wilgoci źle wpływa na materiał. Przywrócenie zgodnego ze standardem stanu jest też wymagane w razie pojawienia się oflisów, spróchnienia elementów, zanieczyszczeń w postaci pleśni, plam z oleju bądź farby, które mogą przenieść się na ładunek.

W jaki sposób naprawia się drewniane palety?

Metodą na przedłużenie żywotności palet wykonanych drewna będzie np. ich gruntowny remont. Jest on jednak konieczny jedynie w przypadku wielu uszkodzeń. W większości sytuacji palety są naprawiane przez wymianę elementów, które uległy zniszczeniu albo uzupełnienie istniejących braków, wbicie dodatkowych gwoździ czy regulację ewentualnych obluzowań. Usuwane są również wszelkiego rodzaju pęknięcia, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo osób pracujących z daną paletą.

Loading...