palety z logo firmy

Jak rozpoznać europaletę?

skład palet

Korzystanie z palet jest dziś powszechnie, znacznie usprawniając obsługę wszelkiego rodzaju towarów przez jej przyspieszenie oraz redukcję związanych z poszczególnymi operacjami kosztów. Ich użycie jest niezbędne dla optymalizacji ilości powierzchni magazynowej, a także zwiększa poziom wykorzystania przestrzeni ładunkowej. Warto pamiętać, że gwarancję odpowiedniej wytrzymałości i jakości daje jedynie eksploatacja oryginalnych i licencjonowanych europalet. W Częstochowie można je znaleźć w firmie Remix zajmującej się ich skupem, sprzedażą oraz wytwarzaniem. Przekonajmy się, co wyróżnia europalety.

Charakterystyka europalet

Europalety to potoczne określenie na palety spełniające wymogi EPAL, a więc European Pallet Association, będącej instytucją zajmującą się standaryzacją i licencjonowaniem palet przeznaczonych do transportu drogowego oraz regulacje UIC, czyli Union Internationale des Chemins de fer – Międzynarodowego Związku Kolei. Zarówno palety EPAL, jak i UIC wchodzą do europejskiego poolu paletowego i dzięki porozumieniu między obiema instytucjami mogą być stosowane zamiennie. Mają również identyczną konstrukcję, składając się z 11 desek i 9 wsporników będących drewnianymi klockami ułatwiającymi wsunięcie pod powierzchnię ładunkową wideł. Palety UIC oznaczane jako EUR i palety EPAL są wytwarzane w 4 rozmiarach – EPAL 1/EUR 1, EPAL 2/EUR 2, EPAL 3/EUR 3 i EPAL 6/EUR 6.

Jak oznacza się europalety?

Europalety są cechowane umieszczonym w owalu napisem EUR, znajdującym się na lewym wsporniku oraz napisem EPAL na wsporniku prawym. Na wsporniku środkowym mają one klamrę kontrolną i alfanumeryczne oznaczenie z numerem licencji oraz rokiem i miesiącem produkcji. Jest na nich też znak obróbki fitosanitarnej i symbol IPPC, a po naprawie również gwóźdź certyfikujący.

Loading...